مسیر صفحه جاری : اخبار»بایگانی اخبار
بایگانی اخبار
۶۰ درصد مرگ‌های ناشی از کار مربوط به کارگران ساختمانی است
شنبه, آذر 01, 1393 by روابط عمومی انجمن

اکبر شوکت اظهار داشت: در کشور حدود یک میلیون و 800 هزار کارگر ساختمانی داریم که فقط 800 هزار نفر از آنها بیمه هستند و یک میلیون کارگر هنوز پشت نوبت بیمه تامین اجتماعی‌اند، از ابتدای سال 93 به دلیل حمایت برخی برخی نمایندگان مجلس از کارفرماهای ساختمانی که سهم حق بیمه کمتری پرداخت کنند بیمه کارگران ساختمانی متوقف شده است و این طرح دو بار توسط شورای نگهبان به مجلس برگشت خورده اما باز هم نمایندگان حامی قشر کارفرما به این کار اصرار دارند.
وی ادامه داد: این امر مغایر اصل 75 قانون اساسی است و باعث تبعیض میان کارگران ساختمانی می‌شود لذا در خواست داریم که اگر در صحن علنی تصویب شد شورای نگهبان باز هم آن را برگرداند.
عضو هیئت امنای تامین اجتماعی افزود: همین تعداد 800 هزار نفر که بیمه هستند حدود یک‌هزار و 400 میلیارد تومان بار مالی برای سازمان تامین اجتماعی دارند، ما امید داشتیم درآمد سازمان از محل حق بیمه پروانه ساختمانی افزایش پیدا کند که انجام نشد و بیمه کارگران متوقف شد.
وی خاطرنشان کرد: 50 درصد حوادث کار و 60 درصد از مرگ‌های ناشی از کار در کشور مربوط به کارگران ساختمانی است اما وزارت کار برنامه خوبی را با مصوبه شواری عالی رفاه برای کاهش حوادث کار در دستور کار قرار داده که جای قدردانی دارد.
شوکت همچنین در پاسخ به سؤالی درخصوص حل مسئله سه‌جانبه‌گرایی در سازمان تامین اجتماعی، تصریح کرد: در بحث مدیریت جدید سازمان تامین اجتماعی در مورد این اصل بهتر عمل شده اما ضعف‌هایی نیز دارد و بحث بازبینی آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های سازمان در وزارت کار توسط کارفرمایان کارگران و دولت در حال بازبینی است.
وی ادامه داد: در سازمان تامین اجتماعی نیز به همین صورت عمل می‌شود، وفاق خوبی بین کارگران و کارفرمایان این سازمان وجود دارد که آیین‌نامه‌های اشتباه یا خلاف قانون را بازبینی کنند.