مسیر صفحه جاری : اخبار
اخبار و رویدادها
تصویب بیمه اجباری ساختمان‌های مسکونی
چهارشنبه, ارديبهشت 22, 1395 by روابط عمومی انجمن

مجلس روز گذشته لایحه بیمه اجباری ساختمان‌های مسکونی را تصویب کرد. به گزارش «ایسنا» براساس این لایحه که با عنوان لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی روز گذشته در مجلس مورد بررسی قرار گرفت نمایندگان در یکی از مواد آن مصوب کردند به منظور جبران بخشی از خسارت‌های مالی ناشی از حوادث طبیعی از جمله زلزله، سیل، توفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین، ریزش کوه و دریا لرزه (سونامی) کلیه ساختمان‌های مسکونی ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون تحت پوشش اجباری بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان که در این قانون به اختصار بیمه پایه نامیده می‌شود قرار می‌گیرند.

نمایندگان مجلس همچنین وزارت نیرو را موظف کردند حق بیمه پایه را به‌طور جداگانه در قبوض برق ساختمان‌ها درج کرده و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند. الباقی حق بیمه پایه توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از محل اعتبار ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 80 و اصلاحات بعدی آن مستقیما به حساب شرکت بیمه مربوط پرداخت می‌شود.

خزانه‌داری نیز موظف به انتقال صد در صد آن به حساب شرکت سهامی بیمه ایران است. این در حالی است که شرکت‌های بیمه‌گر موظف هستند بلافاصله پس از وقوع حادثه در محل حاضر شوند و حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ وقوع حادثه تعهدات خود را ایفا کنند. همچنین دولت مکلف است به منظور تقویت شرکت بیمه ایران به‌عنوان شرکت اصلی بیمه گر مبلغ 50 میلیارد تومان در سال اول از محل بودجه عمومی برای افزایش سرمایه شرکت مذکور اختصاص دهد. براساس این مصوبه آیین‌نامه اجرایی این قانون ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ آن به پیشنهاد بیمه مرکزی ایران و تایید شورای عالی بیمه به تصویب هیات وزیران می‌رسد.